a
Colorado Avalanche Trading Chronik
seit 2007/08 2007/08to COL: Blake Geoffrion, Dan McGillis
to NSH: Jordan Leopold
to COL: Shawn Horcoff, Sam Gagner, Ryan O'Marra, 3rd EDM 2009
to EDM: Nigel Williams, Colby Cohen, Milan Hejduk, 1st COL 2009
to COL: Derek Morris, Enver Lisin, Tomas Surovy, William Thomas
to WPG: Ryan Smyth, Karlis Skrastins, Justin Mercier
to COL: Ben Maxwell, Yannick Weber
to MTL: Chris Stewart, 3rd COL 2010
to COL: Marc Denis, Jan Hrdina
to FLA: Jose Theodore, Denis Parshin
to COL: Tomas Plekanec, Mark Streit, Andrei Taratukhin, 4th MTL 2010
to MTL: John-Michael Liles, Marek Svatos
to COL: Miroslav Satan, Jesse Joensuu
to NYI: Brad Richardson, Ryan O'Marra
to COL: Riku Helenius, Martin St. Louis, 3rd TBL 2008, 4th TBL 2009, 5th TBL 2008
to TBL: Paul Stastný, Joe Sakic
to COL: Martin Erat
to WSH: Tyler Arnason
to COL: Bobby Holik, Ondrej Pavelec, Brett Sterling
to ATL: Scott Hannan, Ian Laperriere, Tom Fritsche
to COL: 3rd Rnd Pick BUF 2009, Maxim Afinogenov, Drew Stafford
to BUF: Enver Lisin, Martin St.Louis
to COL: 2nd DET 08, 2nd VAN 2008, 2nd FLA 2008
to FLA: Kevin Shattenkirk, Marc Denis
to COL: 1st ATL 2008, 2nd ATL 2009
to ATL: Sam Gagner, Wes O'Neill
2008/09to COL: David Booth, 2nd VAN 2009, 3rd NYI 2010
to NYI: Andrei Taratukhin, TJ Hensick
to COL: 2nd Rnd CGY 2009
to CGY: Brad Malone
to COL: 3rd FLA 2011
to FLA: Richard Demén-Willaume
to COL: 1st VAN 2009, 2nd VAN 2010, Mark Recchi
to VAN: Ryan Stoa, Miroslav Satan, 1.0 Mio $
to COL: David Perron, Tomas Kaná, 2nd STL 2011, 4th STL 2009
to STL: Shawn Horcoff, Maxim Afinogenov
to COL: Vaclav Meidl, Darcy Hordichuk, 1st NSH 2010, 3rd NSH 2009, 3rd WSH 2009
to NSH: TJ Galiardi, Jens Hellgren
to COL: Pavel Trnka, Kruise Reddick
to TOR: Brett Clark, 3rd NYI 2010
to COL: 2nd SJS 2009
to EDM: Derek Peltier
to COL: Steve Sullivan, 1st PHI 2009
to PHI: Ondrej Pavelec
to COL: Marek Svatos
to MTL: Prospect Kruise Reddick, 4th COL 2010
to COL: Dave Scatchard, Shean Donovan
to OTT: 2nd COL 2010
to COL: Marian Hossa
to TOR: 1st PHI 2009, 2nd SJS 2009, 2nd VAN 2009
to COL: 1st COL 2009
to EDM: Kyle Cumiskey, Brady Murray, Ben Maxwell, 1st VAN 2009
2009/10to COL: Eric Lindros
to CGY: 2nd COL 2010
to COL: 3rd CGY 20'11, 5th CGY 2011, 5th CGY 2013
to CGY: Brett Sterling
to COL: Dave Scatchard, Shean Donovan
to OTT: 2nd VAN 2010
to COL: Jason Williams
to ANA: Jesse Joensuu, 2nd COL 2010
to COL: Nathan Condon
to NYI: Tomas Plekanec
to COL: Ryan Smyth
to FLA: Drew Stafford, 1st COL 2010
to COL: A.J Thelen
to DAL: 2nd COL 2011, Yannick Weber
to COL: 1st FLA 2010, 4th TBL 2010, Paul Stastný
to TBL: Taylor Doherty, Matt Cullen
to COL: Tom Preissing
to LAK: Jason Williams
to COL: Ethan Werek
to TOR: Martin Erat
to COL: Justin Keller, Jimmy Hayes, 2nd FLA 2011, 2nd FLA 2012, 3rd FLA 2012, 3rd CGY 2012
to FLA: Marian Hossa
to COL: Mike Cammalleri, 4th CBJ 2011, 5th CBJ 2011, 5th CBJ 2012, 5th CBJ 2013
to CBJ: Tomas Kana, Peter Holland
to COL: Mark Fistric, Perttu Lindgren
to DAL: Kevin Montgomery, Blake Geoffrion
to COL: Luke Adam
to MIN: 3rd COL 2011
to COL: Jiri Tlustý
to CGY: Mike Cammalleri, 1st NSH 2010
to COL: Bryan Berard
to CBJ: Mark Streit
2010/11to COL: 4th NSH 2010, 4th ATL 2010, 4th STL 2011, 5th ATL 2010, 5th PIT 2010, 5th STL 2011
to STL: 4th COL 2012, 4th COL 2013, 5th COL 2012, 5th CBS 2012, 5th CGY 2013, 5th COL 2013, 5th CBS 2013
to COL: 1st DAL 2011, 2nd CGY 2011
to DAL: Marek Svatos
to COL: Dustin Boyd
to CGY: Ryan Smyth, 3rd COL 2013
to COL: Sheldon Souray, 3rd DET 2011
to PHI: Tom Preissing
to COL: Mike Commodore, Nico Manelius, Rejean Beauchemin, 3rd DET 2014
to DET: Johnny Boychuk, Ben Bishop
to COL: Michal Rozsival
to NYR: Derek Morris, 3rd DET 2011
to COL: Pascal Leclaire, Nikita Filatov, 3rd CBJ 2012
to CBJ: Luca Sbisa, Henrik Björklund, Mark Fistric, Nicholas Tremblay
to COL: Harri Sateri
to LAK: 2nd COL 2012
to COL: Johan Gustafsson
to PHI: Joni Ortio
to COL: Tuukka Rask, Vladimir Sobotka
to BOS: Riku Helenius, Perttu Lindgren, Jamie Arniel
to COL: Nikolai Zherdev, José Theodore
to PIT: Tuukka Rask
to COL: Taylor Doherty, 1st SJS 2011
to TBL: 1st DAL 2011
to COL: Ladislav Smid, 2nd EDM 2014
to EDM: Wojtek Wolski, Cody Goloubef
to COL: Scott Gomez
to NYR: Paul Stastny, Vladimir Sobotka
to COL: 2nd COL 2011
to CGY: Dave Scatchard, Ric Jackman
to COL: 3rd BOS 2011
to BOS: Bryan Berard
to COL: 2nd TOR 2011
to TOR: Derek Stepan
to COL: 3rd CGY 2011
to CGY: Kurtis Bartliff
to COL: 5th TOR 2011, 5th NSH 2011
to TOR: Denis Kazionov, Tyler Randell
to COL: 3rd TOR 2011, 3rd MIN 2011, 3rd COL 2011
to MIN: 3rd COL 2012, 3rd CBJ 2011, 3rd CGY 2011
to COL: 2nd PHI 2011, 2nd NJD 2011, 3rd NJD 2011, Danick Paquette, Josh Gorges
to NJD: 2nd FLA 2012, A.J Thelen, Jose Theodore, Cond 3rd COL 2012
2011/12to COL: 2nd TOR 2013, Anton Mylläri
to TOR: Johan Gustafsson
to COL: 3rd STL 2012, 5th MTL 2013
to MTL: Alexander Lagerström
to COL: Mike Fisher
to OTT: Ethan Werek, Carl Klingberg, David Booth
to COL: 3rd WSH 2012
to WSH: Jeremy Duchesne
to COL: 1st FLA 2014
to FLA: Steve Sullivan
to COL: Carl Söderberg, 3rd PHI 2014
to PHI: David Perron
to COL: 3rd TOR 2014
to TOR: Chris Durand
to COL: 4th CBJ 2015, 5th CBJ 2015
to CBJ: Nick Leddy
to COL: 4th NJD 2014
to NJD: Anthony Luciano
to COL: 1st PHI 2014, 5th PHI 2014
to PHI: 1st COL 2013, 5th MTL 2013
to COL: Carl Klingberg
to PHI: Rejean Beauchemin
to COL: Blake Wheeler
to ANA: Anton Mylläri, 3rd STL 2012
to COL: Jeff Petry
to EDM: Michal Rozsival, 3rd WSH 2012
to COL: Travis Zajac, 2nd NJD 2014
to NJD: Nick Palmieri, Danick Paquette, Alex Chiasson, Alex Petrovic, Matt Hackett, 2nd TOR 2013, 3rd FLA 2012
to COL: Jason Pominville, Matt Niskanen, Brenden Morrow
to DAL: Sheldon Souray, Loui Eriksson, Ladislav Smid
to COL: 2nd BOS 2014
to BOS: Harri Sateri
to COL: 2nd DET 2014
to NJD: Matt Mackenzie
to COL: Carlo Colaiacovo, Justin Peters
to TOR: Brenden Morrow, Jonas Gustavsson, Jeff Petry, Carl Söderberg
to COL: Nigel Williams
to EDM: Matt Niskanen
2012/13to COL: Cory Schneider, 2nd CBJ 2014
to VAN: Justin Peters, Maxim Shalunov, Bohumil Jank
2013/14to COL: Anton Strålman
to ANA: Nathan Condon, Kevin Gravel
to COL: Jason Demers
to PHX: Mike Commodore, 2nd COL 2015
to COL: 1st FLA 2015
to FLA: Carl Klingberg
to COL: Justin Williams
to ANA: Jason Pominville, Luke Adam
to COL: Gabriel Bourque, Rocco Grimaldi
to LAK: Dustin Boyd
to COL: Leonid Ovechkin
to VAN: Philipp Grubauer
to COL: 6.0 Mio $, 4th ANA 2014
to ANA: Brett Ponich, 4th COL 2015
to COL: Tuomo Ruutu, 3rd CHI 2015
to CHI: Carlo Colaiacovo
to COL: Marc-Antoine Pouliot, Alex Plante
to EDM: Jimmy Hayes, Nigel Williams, Michael Jordan
to COL: Adam Pettersson
to NJD: Gabriel Bourque, 3rd CHI 2015
to COL: Johnny Boychuk
to DET: 3rd COL 2015
2013/14to COL: John-Michael Liles, 3rd CBJ 2018
to CBJ: 1st COL 2015, 1st FLA 2015
to COL: 2nd CBJ 2016, 2.5 Millionen $
to PHI: Mike van Ryn
to COL: 1st FLA 2017
to FLA: Ivan Telegin
to COL: 2nd TOR 2016
to TOR: Anton Stralman`
to COL: 1st PIT 2016
to PIT: Marc-Antoine Pouliot
to COL: 2nd CAR 2017, 3rd CAR 2016, 4th CAR 2016, 5th CAR 2016
to CAR: 2nd COL 2017, 3rd COL 2017, 4th COL 2017, 5th COL 2017, 2nd COL 2018
to COL: Phil Kessel, Trevor Lewis
to LAK: Travis Zajac
to COL: Lino Martschini
to NYI: 4th CBJ 2015, 5th CBJ 2015
to COL: Richard Panik
to ANA: Jason Demers
to COL: Olivier Roy, Nick Shore, 2nd NJD 2016
to NJD: Pascal Leclaire
to COL: Stanislav Galiev, 1st VAN 2016, 2nd MTL 2016, 3rd VAN 2016, 3rd LAK 2016, 4th VAN 2016, 2.5 Mio. $
to VAN: John-Michael Liles, Justin Williams, 5th COL 2015
2015/16to COL: Nicholas Walters, Charles Hudon
to NJD: 1st FLA 2017, 3rd COL 2018
to COL: Sean Avery
to SJS: Nick Shore, 1.5 Mio. $
to COL: Mikael Backlund, 1'000'000 $
to NJD: Richard Panik
to COL: Peter Mueller, 4th TOR 2016, 5th TOR 2016
to TOR: Leonid Ovechkin, Stanislav Galiev, 4th COL 2018, 5th COL 2018
to COL: Brian Boyle, 1st LAK 2016, 866'600 $
to LAK: Adam Pettersson, Dario Simion, 1st FLA 2017
to COL: Shane McColgan, 1st TBL 2016, 2nd TBL 2016, 3rd TBL 2016
to TBL: Nikita Filatov, 1st COL 2018, Cond. 2nd COL 2019
to COL: 4th TBL 2016, 5th TBL 2016, 5th DAL 2016
to TBL: Andreas Dahlström, Michael Lindsay
to COL: Alexander Radulov, 3rd NSH 2016
to NSH: Colin Jacobs, Justin Faulk, Dan Sexton
to COL: 2nd ANA 2016
to ANA: Nick Walters
to COL: Andrei Kostitsyn, Mike Ribeiro
to MTL: Rocco Grimaldi, Mikael Backlund
to COL: Andrei Vasilevski, 2nd NSH 2019
to NSH: Olivier Roy, Tomas Hertl, Charles Hudon, Lino Martschini, Adam Reid
to COL: Ivan Telegin, 1st CAR 2016, 4th FLA 2016, 5th FLA 2016
to FLA: Stephen Johns, Trevor Lewis, 3rd COL 2019
to COL: 3rd FLA 2016, 3rd NJD 2016, 4th DAL 2016, 4th NJD 2016, 4th SJS 2016
to NJD: 3rd COL 2020, 3rd COL 2021, 4th COL 2020, 4th COL 2021, 4th COL 2022
2016/17to COL: Jakub Voracek, Tim Wallace, 2nd Washington 2017, 2nd Philadelphia 2017
to WSH: Tuomo Ruutu, Alexander Radulov
to COL: Danny Biega
to ANA: 4th COL 2019
to COL: Alessio Bertaggia, Jerome Flaake, Scott Laughton
to STL: Mike Ribeiro, Brian Connelly
to COL: Matt Clark, Viktor Rask
to NJD: Alex Plante, Peter Mueller
to COL: 2nd LAK 2017*
to LAK: 2nd WSH 2017*, 3.6 Mio., Ivan Telegin
to COL: Jordan Staal
to PIT: Joonas Koorpisalo, Keith Aulie, Radek Faksa
to COL: Anze Kopitar, Tuomo Ruutu, Michael Matheson, 2nd BOS 2017, 3rd LAK 2017, 5th MTL 2017, 5th WSH 2017, 2nd VAN 2019,
3rd VAN 2019, 2nd WSH 2018, 3rd WSH 2018
to WSH: Phil Kessel, Viktor Rask, Jakub Voracek, Rasmus Ristolainen
to COL: 1st COL 2017, Cond. 3rd VAN 2019
to NJD: Shane McColgan, Cond. 3rd VAN 2019
to COL: 2nd DAL 2017, 3rd DAL 2017, 3rd TBL 2017
to TBL: Brian Boyle
to COL: Boone Jenner, 1st PHI 2019
to CBJ: Jordan Staal
to COL: Cristoval "Boo" Nieves, 2nd New Jersey 2019
to NJD: Anze Kopitar
to COL: 1st DAL 2018, 2nd MTL 2020, 3rd MTL 2018, 3rd PHI 2018, 4th CGY 2018, 4th PHI 2018, 5th MTL 2018, 5th STL 2018
to MTL: 1st COL 2017, 2nd PHI 2017, 3rd DAL 2017, 3rd TBL 2017, 3rd LAK 2017, 5th MTL 2017, 5th WSH 2017
to COL: 2nd ANA 2019, 2nd ANA 2020, 2nd WSH 2019, 3rd FLA 2018
to ANA: 2nd DAL 2017, 2nd BOS 2017, 2nd WSH 2017
to COL: 2nd PHI 2020
to PHI: Jonathan Iilathi
to COL: Kris Russel
to CAR: Michael Matheson, 3rd EDM 2018
2017/18to COL: 4th MTL 2018
to PIT: Henrik Sedin
to COL: Matt Mackenzie
to NJD: 5th Montreal 2018
to COL: Jonathan Drouin, Jakub Voracek
to WSH: Scott Gomez, 1st Dallas 2018, 1st Colorado 2019
to COL: 2nd CAR 2020, 2nd CAR 2021, 3rd CAR 2019, 3rd CAR 2020, 3rd CAR 2012, 4th CAR 2019, 4th CAR 2020, 4th CAR 2012, 5th CAR 2021
to CAR: 2nd EDM 2018, 2nd WSH 2018, 3rd FLA 2018, 3rd MTL 2018. 3rd PHI 2018, 4th EDM 2018, 4th MTL 2018, 4th PHI 2018, 5th STL 2018
to COL: Xeno Büsser
to CAR: 3rd WSH 2018, 3rd COL 2022, 4th CGY 2018, 5th COL 2022
to COL: Nikolai Kulemin
to WPG: Tuomo Ruutu
to COL: Michael Frolik, 2nd CGY 2019
to EDM: Andrei Kostitsyn, 1st PHI 2019
2018/19to COL: 3 Mio. $
to MTL: 5th COL 2019
to COL: 4 Mio. $
to ANA: 5th COL 2020
to COL: 7 Mio. $
to NJD: 4th CBJ 2019
to COL: 2nd NSH 2020, 2nd EDM 2021, 3rd BOS 2020, 3rd EDM 2020, 3rd EDM 2021, 4th EDM 2020
to EDM: 2nd NJ 2019, 2nd NSH 2019, 3rd CAR 2019, 3rd VAN 2019, 3rd CBS 2019, 4th CAR 2019
to COL: 2nd DET 2021, 2nd DET 2022
to DET: 2nd COL 2019, 2nd CGY 2019
to COL: 2nd MTL 2021, 2nd MTL 2022
to MTL: 2nd ANA 2019, 2nd VAN 2019
2019/20to COL: 3rd STL 2021, 4th STL 2023
to STL: Matt Mackenzie
to COL: Magnus Svensson-Paajarvi
to CBS: Jakub Voracek
to COL: 2nd CHI 2023, 2nd PHI 2023, 2nd CHI 2022, 3rd CHI 2021, 4th CHI 2021, 5th CHI 2021, 4th CHI 2022
to CHI: 2nd ANA 2020, 2nd PHI 2020, 2nd NSH 2020, 3rd EDM 2020, 4th CAR 2020, 4th EDM 2020
to COL: 2nd NYR 2022
to CAR: 2nd CAR 2021
to COL: Frederik Andersen
to CAR: 3rd DAL 2022
to COL: Anatoli Ryabov
to CHI: 2nd CAR 2020
to COL: 1st DAL 2022, 3rd DAL 2022
to DAL: 1st COL 2020, 3rd CAR 2020
2020/21to COL: Elias Lindholm, Gustav Björklund, 2nd NSH 2023
to CBS: Boone Jenner, Magnus Svensson-Paajarvi, Christoph Bertschy
to COL: 2nd ANA 2022, 3rd ANA 2022
to ANA: 2nd DET 2021, 3rd CAR 2021